TRADICIONALNI SLOVENSKI ZAJTRKPlakat TSZ 2022

Slogan letošnjega Tradicionalnega slovenskega zajtrka, katerega smo ga izvedli, 18.11.2022, se glasi: »Zajtrk z mlekom – super dan!«.

Za letošnje leto je medresorska delovna skupina pri Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v ospredje postavila pomen mleka in mlečnih izdelkov, z namenom poudariti to pomembno prehransko dobrino. Maslo in mleko sta že vsa leta, poleg kruha, medu in jabolk, sestavini zajtrka.

Dobavitelji živil za letošnji  Tradicionalni slovenski zajtrk so:
•    mleko -    Kmetija Kuzma, Skakovci - donacija
•    med   -     Čebelar, Ernest Štesl, Gerlinci
•    kruh   -    Turistična kmetija Ferencovi, Krašči
•    jabolka – Sadjarstvo, Šipoš Štefan, Krašči
•    maslo   -  Pomurske mlekarne

Vsem dobaviteljem živil  se iskreno zahvaljujemo.

Glavni namen projekta Tradicionalni slovenski zajtrk je, da že najmlajši spoznajo pomen kmetijstva, živilske industrije, čebelarstva in varovanja okolja.

Prav tako je eden ciljev poudarjanje pomena zajtrka za zdravo in uravnoteženo prehrano.

Prvo šolsko uro sta učenca 9.razreda preko šolskega radia v nagovoru učencem predstavila namen in cilje tradicionalnega slovenskega zajtrka.

Učenci  razredne stopnje so prvo šolsko uro namenili naslednjim aktivnostim:

1.r – Preizkusili so se v pečenju medenjakov in pripravi sadne solate

2.r -  Pripravili so mafine in pečena jabolka s cimetom

3.r – Pripravili so sadni krožnik

4.r – Preizkusili so se v sestavi zdravega jedilnika

5.r  - Pot mleka od krave do kozarca

Učence je obiskal tudi čebelar Ernest Štesl,  jim predstavil način pridobivanja medu, čebelarske pripomočke in opremo ter povedal veliko zanimivosti  o čebelarstvu in čebelah.