PROGRAM ZDRAVJE V VRTCU - POROČILO O IZVEDENIH AKTIVNOSTIH  ZA KREPITEV  ZDRAVJA  V  ŠOLSKEM  LETU 2019 / 2020

V šolskem letu 2019/ 2020 je vrtec pri OŠ Cankova sodeloval v programu Zdravje v vrtcu. V sklopu tega programa smo vse skupine –vrtec skupina »Čebelice«, skupina »Ježki«, skupina »Metuljčki«, skupina »Medvedki« - skozi celotno leto izvajale dejavnosti, ki so otroke spodbujale k  zdravemu načinu življenja. V nadaljevanju vam predstavljamo nekaj aktivnosti, ki smo jih izvedli.
ZDRAVA PREHRANA
Z otroki smo spoznavali zdravo prehrano in pomen le-te ob prehranski piramidi. Pogovarjali smo se o zdravi prehrani – zakaj se prehranjujemo, koliko obrokov je potrebno zaužiti čez dan, kakšna je kultura prehranjevanja… Ogledali smo si tudi film Ostal bom zdrav. Otroci so v vrtec prinašali sličice hrane in pijače, katere smo pravilno razvrščali in naredili prehransko piramido po sistemu semaforja. Pripravili smo si tudi zdrave sadno-mlečne napitke. Otroci v skupini v precejšnji meri zavračajo zelenjavo, zato smo poskušali preko poučnih zgodb kot so Škrat Brokolino in Zakaj je palčka Skakalčka bolel trebušček vplivati nanje in jih spodbujati k okušanju zdrave hrane. Sami smo pripravili tudi didaktično igro Spomin na tematiko. Sodelovali smo tudi pri Tradicionalnem slovenskem zajtrku. Po dogovoru s starši smo rojstne dneve otrok praznovali s sadjem in slanimi prigrizki.
GIBANJE
Z otroki smo izvajali gibalne minutke, vadbene ure z namenom razgibati celotno telo in različne mišične skupine. Otroke vključujemo v gibalne dejavnosti tudi tako, da sami prikažejo kakšno gibalno vajo. Redno opravljamo tudi sprehode v bližnjo in daljno okolico.  V sklopu Simbioze gibe smo opravili tudi pohod s starimi starši. S starši smo načrtovali tudi športni popoldan, a ga zaradi epidemije nismo mogli izpeljati. Prav tako je iz istega razloga odpadel plavalni tečaj za otroke pred vstopom v šolo. Skozi celo šolsko leto smo izvajali tudi dejavnosti v sklopu projekta Mali sonček. V sodelovanju s CKZ smo skupaj s Katjo Lebar, dipl. med.sestro izvedli delavnico MOJ SRČEK (sprostitvene vaje, čustva, pravljična joga…).
OSEBNA HIGIENA
Osebni higieni smo skrb posvečali skozi celo šolsko leto. Še posebej intenzivno pa v času pogostejših obolenj od meseca januarja naprej. Z otroki smo si ogledali film Čiste roke za zdrave otroke ogledali večkrat. Po ogledu smo se o filmu pogovarjali in se učili pravilnega umivanja rok, katerega smo vse strokovne delavke tudi redno nadzirale. Aktualna je bila tudi slikanica Ne liži te knjige!, katero smo prav tako večkrat brali, pripovedovali…Skrb pa smo obenem namenili tudi varčevanju vode in papirnatih brisač  pri samem umivanju.  Dosledno smo upoštevali preventivne ukrepe za preprečevanje nalezljivih bolezni v vrtcu – higiena rok, kašlja, redno prezračevanje prostorov, redno gibanje…
Posebno skrb smo namenili tudi higieni zob, pri čemer sta nam z lutkovno igrico o Krokiju in Belki pomagali med. sestri iz zobne ambulante.
Zaradi epidemije pa nismo izpeljali načrtovanega obiska zobne ambulante.

VARNOST V PROMETU/NA IGRIŠČU
Skozi celo šolsko leto so se otroci z neposrednim vključevanjem v promet kot pešci seznanjali in utrjevali osnovna pravila o varnem vključevanju. Spoznavali so prometne znake in oznake, na sprehodih so bili zaradi boljše opaznosti opremljeni z varnostnimi brezrokavniki. Otroci so spoznavali različne vrste prometa, različna prevozna sredstva… Pogovarjali smo se o tem na kakšne načine vse je kdo že potoval.
Obiskal nas je tudi policist, ki je otroke nagovoril in opozoril na prometno varnost.
Vključili smo se v projekt Trajnostna mobilnost v sklopu katerega smo izvedli igro beli zajček. Otroci so igro zelo dobro sprejeli in nekateri posamezniki so skoraj celo šolsko leto v vrtec od takrat prihajali peš ali s kolesom, skirojem. Žal pa s projektom zaradi epidemije nismo mogli zaključiti v tem šolskem letu.